- OUN
- antysemityzm
2. Społeczeństwo Polski z czasów II Rzeczpospolitej różniło się od społeczeństwa Polski współczesnej niemal pod każdym względem, i to często skrajnie. Na czym polegały największe różnice?
- Polska była zdecydowanie słabiej zaludniona; żyło tam na jednym kilometrze kwadratowym średnio 90 osób - dziś 123!
- Polacy mieszkali wtedy przede wszystkim na wsi; mniej niż 1/3 z nich mieszkała w miastach - dziś 60%!
- Przed II wojną światową ci Polacy, którzy mieszkali w miastach, mieszkali w miastach małych, jedynie 22 miasta miały ponad 50 tysięcy mieszkańców... dziś takich miast jest 84!
- Przed II wojną światową etniczni Polacy stanowili jedynie 69% wszystkich obywateli Polski, wśród naszych obywateli było też 14% Ukraińców, 8% Żydów, 4% Białorusinów i podobna ilość Niemców - dziś etniczni Polacy to aż 97% obywateli naszego kraju
3. Problemy:
- duża ilość chłopów małorolnych sprawiała, że poziom biedy w II RP był zastraszająco wysoki, szczególnie tuż po I wojnie światowej i w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego z początku lat trzydziestych (doprowadziło to do strajków chłopskich - krwawo rozpraszanych, padli zabici)
- obecność polskich Żydów wywoływała wzmożony antysemityzm wyrażający się w blokowaniu miejsc Żydom na polskich uniwersytetach, bojkotach żydowskich sklepów i okazjonalnych aktach przemocy (pogromach)
- ludność ukraińską próbowano spolonizować (utrudniano uczenie się języka ukraińskiego), co wywołało agresję i utworzenie terrorystycznego OUN (ukraińscy terroryści zabili na przykład polskiego ministra spraw wewnętrznych)
Podręcznik str. 226
Pamiętajcie o zadaniu dodatkowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz